Bu fakülte 72 ülkeye ilahiyatçı yetiştiriyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İlahiyat Fakültesi, 72 ülkeye din adamı yetiştiriyor.

72 ülkeden gelen yabancı uyruklu öğrencinin iştirâkiyle “Bursa Dünyaya İlahiyatçı Yetiştiriyor” programı gerçekleştirildi.
BUÜ Fethiye Kültür Merkezinde gerçekleşen faaliyet hafız Lacin Guliyev’in Kur’an-ı kerim tilâveti ile başladı. Programa B.U.Ü Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, B.U.Ü İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, öğretim üyelerinin yanı sıra AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten katıldı. Bilal Kemikli, programın bu yıl 7’ncisini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu sene 7.sini gerçekleştirdiğimiz ‘Bursa Dünyaya İlahiyatçı Yetiştiriyor’ faaliyetine, daha önce buradan mezun olmuş farklı ülkelerden müftü, profesör ve yazar olmuş öğrencilerimizi davet ettik. Bu insanlar yeni öğrencilerimize tecrübelerini aktardı” dedi.
72 ülkeden öğrenci yetiştirdiklerini belirten Kemikli, “İslam coğrafyasının 72 ülkesinden öğrencimiz bulunmaktadır. 72 ülkeden bine yakın öğrenci lisans ve yüksek lisans eğitimi almaktadır. Fakültemizden mezun pek çok öğrencimiz gittikleri ülkelerde bakan oluyor, din hizmetlerinde görev alıyor. Müftü olan öğrencilerimiz var. Ayrıca üniversitelerde akademisyen olarak çalışanlar var. Takriben 750 konuk öğrenciyi mezun ettik. Mezun olan öğrencilerimiz üzerinde yaptığımız çalışmalarda hemen hepsinin gittikleri ülkelerde itibarlı bir mesleğe sahip olduklarını gördük. Bu kişiler aynı zamanda Türkiye’nin gönüllü temsilcileri olarak hizmet îfâ etmekte, ülkemizi temsil etmekteler” şeklinde konuştu.
Büyük ilgi gören faaliyet, mezun öğrencilerin konuşmaları ve öğrencilerin düzenlediği çeşitli programların ardından sona erdi 

‘Rengarenk bir bahçe’ ile İstanbul birincisi oldu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘23 Nisan Benim Bayramım’ konulu kompozisyon yarışmasında, Kartal Yavuz Sultan Selim Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Ayşegül Berre Kılınçaslan ‘Rengarenk bir bahçe’ yazısıyla İstanbul birincisi oldu.

23 Nisan 2019 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında, İstanbul genelindeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlendi. ‘23 Nisan Benim Bayramım’ konulu kompozisyon yarışmasında Kartal Yavuz Sultan Selim Ortaokulu 7. sınıf öğrencisi Ayşegül Berre Kılınçaslan ‘Rengarenk bir bahçe’ yazısıyla birinci oldu. Kompozisyon yarışmasında ikinci Esenler Özel Kemer Boğaziçi Ortaokulu öğrencisi Burak Efe Kabak, üçüncü ise Zeytinburnu Ayhan Şahenk Ortaokulu öğrencisi İrem Akkalay oldu.

 

 

HEDİYELERİ VALİ YERLİKAYA TARAFINDAN VERİLDİ

 

 

Avrasya Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı. Vali Yerlikaya, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerini takdim etti. 

23 NİSAN TÖRENİNDE ÖDÜL ALAN ÖĞRENCİLER

MSÜ sonuçları açıklandı!

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2019-MSÜ) sonuçları açıklandı.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 7 Nisan’da uygulanan 2019-MSÜ değerlendirme işlemleri tamamlandı. 

Adaylar, sınav sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek. 

Sürdürülebilir İnsanlık Çalıştayı Kartal’da başlıyor

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kartal Fikir ve Kartal Münazara Kulüpleri tarafından hazırlanan 1. Sürdürülebilir İnsanlık Çalıştayı 26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi yerleşkesinde gerçekleştirilecek.

Sürdürülebilir İnsanlık Çalıştayı, 2019 Fuat Sezgin Yılı çerçevesinde gerçekleşmekte olup Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve İbn Haldun Üniversitesi tarafından desteklenmektedir.  Çalıştayın açılışı 26 Nisan 2019 Cuma günü 10.00’da Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Şehit Mustafa Yaman Konferans Salonunda İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep ŞENTÜRK hocanın konuşmasıyla gerçekleştirilecek 

“Sürdürülebilir İnsanlık” temasının 7 farklı alanda tartışılacağı çalıştayda geçmiş-günümüz-gelecek bağlantısı kurulacak ve komitelerde ülkemizin farklı bölgelerinden ve çeşitli okullarından öğrenciler ağırlanacak. Komitelerin alanları; felsefe, çevre ve şehircilik, ekonomi, bilim, sanat, din ve edebiyat olup her komitede farklı gündem maddeleri ele alınacak.

Komite gündem maddeleri ise: 

Sanat Komitesi “Sanat ve Sanatçının Sürdürülebilirliği”

Bilim Komitesi “Dünya’da ve Ötegezegenlerde Kısa ve Uzun Vadeli Yaşamın Sürdürülebilirliği”

Felsefe Komitesi “Suç Ceza ve Savaş Ahlakı”

Din Komitesi “Evangelizm Çin’in Sekülerleşmesi ve Avrupa’da Dini Hareketler”

Çevre ve Şehircilik Komitesi “Şehrin Sürdürülebilirliği”

Ekonomi Komitesi “Enerji Ekonomisi ve Yönetimi”

Edebiyat Komitesi “Distopik Eserlerde Sürdürülebilir İnsanlık”

Gündem maddeleri ile ilgili fikir alışverişi yapıldıktan sonra kararlar alınacak ve devamında komite kararları, rapor yazıcı tarafından bildiri formatına dönüştürülecek. Her komitede komite gündemlerine hâkim, alanlarında uzman konuklar ağırlanacak.

Komite bildirileri hakkında yapılan oturum sonrasında komite bildirileri kapanış programında seçilen katılımcılar tarafından sunulacaktır. Çalıştay sonrasında bildiriler komitelerin alanlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlara gönderilecek.

TUS yerleştirme sonuçları açıklanıyor

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı yerleştirme sonuçlarının yarın açıklanacağını bildirdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS 1. Dönem) yerleştirme sonuçlarının yarın açıklanacağını bildirdi. 

Aygün, “osymtustercihiniacıkla” etiketiyle yapılan paylaşımlara Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.

Paylaşımında aynı etiketi kullanan Aygün, “Değerli hekimlerimiz, 2019 TUS yerleştirme sonuçlarını yarın açıklayacağız inşallah. Sonuçların şimdiden hepinize hayırlı olmasını dilerim.” bilgisini verdi. 

Çok sayıda aday bu paylaşıma yorum yaparak ÖSYM Başkanı Aygün’e teşekkür mesajlarını iletti.

ALES sınav giriş belgeleri yayınlandı!

ALES sınav giriş belgesi için günlerdir heyecanla bekleniyordu. ÖSYM bu sabırsız bekleyişe son verdi ve sınav yerlerini duyurdu.

ALES sınav giriş belgesi açıklandı. Mayıs ayının 5’inde gerçekleşecek olan ALES/1’in sınav giriş belgesi için adaylar günlerdir bekliyordu. Daha önceki üsreci bilmeyenler “ALES giriş belgesi ne zaman açıklanacak?” sorusunu sık sık yöneltiyordu. ÖSYM bu heyecanlı bekleyişe son verdi ve sınav giriş yerlerini adaylara duyurdu. 

ALES SINAV GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALES KAÇ SORUDAN OLUŞUYOR? 

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanıyor. Sayısal testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; sözel testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşuyor.

SINAVA GİRERKEN ADAYIN YANINDA BULUNDURMASI GEREKEN BELGELER

a) İLGİLİ SINAV DÖNEMİNE AİT 2019-ALES SINAVA GİRİŞ BELGESİ:

Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Adayların bu belgeyi, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden, sınav tarihinin yaklaşık 10 gün öncesinden başlamak üzere edinmeleri gerekmektedir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile fotoğrafı bulunmaktadır. Hiçbir aday Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir salonda sınava giremez. Sınava Giriş Belgesinde yazılı olan salondan başka bir yerde sınava giren adayın sınavı geçersiz sayılır. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacıyla sınav gününden önce gidip görmesi sınav günü kendisine kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar internetten edinebileceklerdir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır.

Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde adayın fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidirler. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

DİKKAT: Başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmez.

b) NÜFUS CÜZDANI VEYA T.C. KİMLİK KARTI VEYA GEÇERLİLİK SÜRESİDOLMAMIŞ PASAPORT:

Adayın, sınava girebilmesi için Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanında bulundurması zorunludur.

Nüfus cüzdanı veya Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaport dışında;

Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartın aslı,

Pasaportları bulunmayan KKTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartının aslı

T.C. Kimlik Kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar geçerli olacak fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu “Geçici Kimlik Belgesi”nin aslı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecektir.

Bunların dışında;

Sürücü belgesi,

Meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler, sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilmeyecektir.

Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi sınav günü itibarıyla geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir (Nüfus cüzdanında fotoğrafın olması zorunludur. Nüfus cüzdanında fotoğrafı olmayan adaylar, sınava alınmayacaklardır.). 2017 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından eski Nüfus Cüzdanları yenilenmeyecek yerine Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı verilecektir. Sınava giriş için geçerli bir nüfus cüzdanı bulunmayanların Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinme sürecini de göz önünde bulundurarak Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını edinmeleri gerekir.

6114 sayılı Kanunun 9. maddesinin 5. fıkrası uyarınca adaylara biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılabilecektir (Gerekli hallerde adayın parmak izi de alınabilecektir.). Biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulama uygulamaları için elde edilen veriler sınav hizmetlerinde kullanılmak üzere saklanabilecektir.

Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde ÖSYM Sınav Koordinatörlerinin, bina ve salon görevlilerinin veya ÖSYM Temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç getirmemeleri gerekmektedir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir. 

AÖF vize sınav sonuçları açıklandı

Binlerce AÖF öğrencisinin merakla beklediği,13-14 Nisan tarihinde gerçekleştirilen vize sınavının sonuçları açıklandı.

AÖF güz dönemi ara sınav sonuçları AÖF mobil üzerinden erişime açıldı. Anadolu ÜniversitesiAçıköğretim Fakültesi (AÖF) bahar dönemi ara sınavları 13- 14 Nisan 2019 tarihinde arasında yapıldı.

 

 

AÖF’TE DERSLER NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Sınavların değerlendirilmesi ve ders geçme sistemi “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları” ve “Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları”na göre belirlenir.

 

 

AÖF SONUÇLARI İÇİN TIKLA

Sınavlarda soru kitapçığı ve cevap kâğıdı olarak iki tür belge kullanılmaktadır. Sınavların değerlendirilmesi, notların kaydı, çizelgelere geçirilmesi, saklanması, öğrenci kütüklerine yazımı ve öğrencilere duyurulmasında bilgi işlem yöntemleri kullanılır.

Sınav sonuçlarına, ilan edilme tarihinden itibaren 3(üç) işgünü içinde itiraz edilebilir. Bu süre geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

Her dersin cevabı, o dersin isminin yazılı olduğu sütuna işaretlenmelidir. Cevap kâğıdında mutlaka ilgili ders için ayrılan ve açıkça dersin adı yazılan sütunu kodlayınız.

Tüm sınavlar çoktan seçmeli test şeklinde hazırlanmakta ve bilgisayar ortamında değerlendirilmektedir. Bu sınavlarda öğrencilerin, derslerin her birinden ayrı ayrı başarılı olmaları gerekmektedir.

Sınavlarda öğrenci sayısına bağlı olarak, tek (A), iki (A,B) veya dört (A,B,C,D) kitapçık türü kullanılabilmektedir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 18/03/2016 tarihli ve 75850160-106-158-16196 sayılı yazısıyla Açıköğretim programları uygulayan üniversitelerin ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinde uygulama birliğinin sağlanmasında göz önünde bulundurulması gereken hususlar ilgili üniversitelere bildirilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının yazısı gereği, 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

Sınav değerlendirilirken doğru cevaplarınızın sayısından yanlış cevaplarınızın sayısının dörtte biri düşülecek ve kalan sayı sınavla ilgili ham puanınız olacaktır.

YAZ OKULU MÜJDESİ GELDİ

24 Nisan tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre yaz okulunun açılması kararı açıklandı. Buna göre, yaz okulu ile ilgili ayrıntılı bilgi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sayfası Duyurularda (www.anadolu.edu.tr/acikogretim) yayımlanacak.

Öğrenci yaz okulunda en fazla beş derse kayıt yaptırabilecek. Yaz okuluna kayıt yaptırmak isteyen öğrenci, kayıt tarihleri arasında kayıt koşullarını yerine getirmek zorunda olacak.

GNO hesaplanırken yaz okulunda alınan derslerin de son harf notları ve kredileri dikkate alınacak.

Yaz okulu başarı değerlendirmesi tek sınav ile yapılır ve bu sınavın başarı notuna katkısı %100’dür. Yaz okulunda alınan dersler için öğrenci başarısının değerlendirilmesinde, Üniversite tarafından kabul edilen Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları kullanılacak.

Bilim Seyyahları İşkodra’da gerçekleşti!

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından gerçekleştiren, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığınca desteklenen Bilim Seyyahları Balkanlar 3 projesi ikinci durağı olan İşkodra’da gerçekleşti.

Açılış Programı’na milli marşlarla başlandı. Haxhı Sheh Shamıa Okulu Müdürü yaptığı açıklamada “Çok değerli öğrenciler ve sevgili bilim severler, bilim ve kültürle dolu bu ortamda bulunduğumuz için çok memnunuz. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Haxhı Sheh Shamıa Medresesi ortaklığıyla gerçekleştirilen festivale destek veren herkese bilhassa Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na aramızda bulunan temsilci Fatma İnce aracılığıyla teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bilgilerin pratik hale geldiği bu projenin amacı öğrencilerimizin bilime olan sevgisini arttırmaktır. Burada kurduğumuz kardeşlik bağlarının baki olması dileğiyle, bir sonraki Bilim Seyyahları’nda görüşmek üzere” dedi.  

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam konuşmasında  “Bilim Seyyahları Projesi  2015 yılında İstanbul’da başladı. 2017 yılında Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı desteğiyle yurtdışı macerasına başladı. Şuana kadar 3 Kıtada 11 ülkeye ulaştı. Şimdi de İşkodra’da bilim severlerle buluşuyor. Bu projeyle gençlere bilimi sevdirmeyi onları bilimin eğlenceli dünyasına yolculuğa çıkarmak,  bilim üzerinden kardeşlik köprüleri kurmak istedik. Bu vesileyle bizleri destekleyen Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, İstanbul Derneği ve Haxhı Sheh Shamıa Medresesi’ne teşekkür ediyoruz”  ifadelerini kullandı. 

 

GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI BURADA!

Proje Koordinatörü Ersin Ertürk: Burada etkinlik Arnavutluk ve Türkiye’den öğrenciler ortak yapılıp halkın beğenisine sunuluyor. Bilimin birleştirici gücüyle dost bağları kuruluyor. Eğitim işbirlikleri geliştiriliyor. Öğrenciler hem eğlenip hem öğreniyorlar, hayatları boyunca unutamayacakları bir anı oluyor. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak bu organizasyonda öncü olmaktan onur duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu etkinliğe katılan öğrenciler geleceğin bilim insanları olup iki ülke için de önemli başarılara imza atacaklar.

İŞKODRA BİLİM DOLU BİR GÜN GEÇİRDİ!

Haxhı Sheh Shamıa Okuluyla ortaklaşa yapılan festivale gün boyunca ilgi oldukça fazlaydı. On farklı atölyeyle yüzü aşkın deneyle gerçekleştirilen festival bilim meraklıların ilgi odağı oldu. Alana gelen misafirleri karşılayan Mimar Sinan ve El-Cezeri fotoğraf karelerinin başkahramanı oldu.

Haxhı Sheh Shamıa okulundan Matematik Atölyesi’nde yer alan Ruejda Nezırı: Bu benim ilk deneyimimdi. Bu yüzden çok heyecanlıydım, matematiği çok seviyorum. Beni Matematik Atölyesine seçtiklerinde çok mutlu oldum. İnsanlarla bilgilerimi paylaşmak, tecrübelerimi onlara aktarmak heyecan verici. Gün boyunca zeka oyunlarıyla oynayıp gelen misafirlere bu oyunları öğretmek çok eğlenceliydi. Geçen yaz okulumun yaptığı geziyle İstanbul’a gitmiştim. Orada bizi Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi ağırlamıştı. Kendi ülkeme onları davet ettiğimde gerçekten geleceklerini düşünmemiştim. Şimdi ise biz onları misafir ediyoruz. Aramızda kurulan arkadaşlık bağı gerçekten çok güçlü, umarım tekrardan gelip İşkodra’da bu harika bilim festivalini yaparlar.

İşkodra’da festivali tamamlayan ekip, üçüncü ve son durak olan Karadağ’a doğru yola çıktı. 26 Nisan Cuma günü Karadağ’da bilim severlerle buluşacaklar.

LGS için yeni örnek soru kitapçığı yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığınca 1 Haziran’da yapılacak LGS kapsamındaki merkezi sınava ilişkin yedinci örnek soru kitapçığında, sayısal testte 20, sözel testte 25 olmak üzere 45 soruya yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 1 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik yedinci örnek soru kitapçığı yayımlandı. 

MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce 1 Haziran’da yapılacak merkezi sınava yönelik yedinci örnek soru kitapçığında, sayısal testte 20, sözel testte 25 olmak üzere toplam 45 soruya yer verildi.

ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞINA BU ADRESTEN ULAŞABİLİRSİNİZ 

Yeni örnek soru kitapçığına, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün “http://odsgm.meb.gov.tr/” internet adresinden erişilebiliyor.

Merkezi sınava yönelik daha önce 2018 Ekim, Kasım ve Aralık ile 2019 Ocak, Şubat ve Mart aylarında örnek soru kitapçıkları yayımlanmıştı.

Kırgızistan’da 23 Nisan coşkusu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Denetleme Kurulu görevi için bulunduğu Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Türk İlkokulu’nda düzenlenen 23 Nisan kutlamalarına katıldı.

Buradaki konuşmasında 23 Nisan’ın büyük Türk milletini ve onun iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı kutlu günün adı olduğunun altını çizen Topçu “büyük Türk milleti, yediden yetmişe ‘ya istiklal, ya ölüm’ diyerek yedi düvele karşı topyekûn ayağa kalkmış, göğsünü siper ederek egemenliğin kayıtsız şartsız büyük Türk milletinde olduğunu 23 Nisan 1920’de bütün dünyaya ilân etmiştir” dedi. 

”Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ilk ve tek ülke Türkiye’dir”

Topçu konuşmasına şöyle devam etti: 

“Cumhuriyetimizin kurucusu, İstiklal savaşımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yine 23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması kararını vermiş,23 Nisan 1929’da ise, bu bayramı çocuklara armağan etmiştir. 1979’da,ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşınmış olan bu millî bayramımız şimdilerde, her 23 Nisan bayramında kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarına misafir olan diğer ülkelerin çocukları ile birlikte coşku ile kutlanmaktadır. Sevinçle, gururla, iftiharla söyleyebiliriz ki; dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya çocukları ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.” 

”Türk milleti bayrağını indirtmez, ezanını dindirtmez, vatanını böldürtmez, devletini yıktırtmaz”

“19 Nisan günü sınırımıza yapılan terör saldırısında şehit olan dört askerimizi ve bütün şehitlerimizi huzurlarınızda bir kere daha rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Tarih şahit olsun ki; Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, 15 Temmuz’da, istiklalini ve istikbalini bütün şer güçlere karşı canı pahasına koruyan büyük Türk milleti Kandil’de, sınırlarımızda ve Pensilvanya’da küresel egemenler tarafından beslenen mankurtlara bayrağını asla indirtmez, ezanını asla dindirtmez, vatanını asla böldürtmez, devletini asla yıktırtmaz.“

”Türkiye küresel terör ve terörizmle mücadelede kararlıdır”

Türkiye’nin terörle mücadeledeki kararlılığının tüm dünyanın menfaatine olduğunu belirten Topçu “Türkiye, bütün dünya ülkeleri için tehdit olan, DEAŞ, YPG-PYD-PKK, DHKP-C ve FETÖ gibi küresel terör örgütleri ile ülkesi, bölgesi ve dünyanın da güvenliği, refahı ve esenliği için mücadele etmektedir. Türkiye’nin sınırları aynı zamanda NATO’nun da sınırları olduğu unutulmamalıdır. Barışı, demokrasiyi, insan haklarını dillerinden düşürmeyenler, terör örgütlerinin temsilcileri ile görüşseler de, koruyup kollasalar da, sivil halkı katleden örgüt tetikçilerini ülkelerinde besleseler de, Azerbaycan’ın öz toprağı Karabağ-Hocalı da yapılan jenositin faili ASALA terör örgütü ve destekçilerinin hayal ve iftirasından ibaret olan ‘sözde soy kırım’ iftiralarını meclislerinde oylatsalar da, Türkiye küresel terör ve terörizmle mücadelede kararlıdır.” 

Topçu konuşmasını “büyük Türk milletinin bağımsızlığının ve milli birliğinin sarsılmaz ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının, dünyamızın ve milletlerin geleceği olan bütün

çocukların, refahı, güvenliği, barışı, adaleti ve esenliği için vesile olmasını diliyor sizleri saygılarımla selamlıyorum” sözleriyle noktaladı.

Programa Yalçın Topçu’nun Topçu’nun yanı sıra Türkiye Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat , KTMÜ rektör Yardımcısı Hüseyin Öğüt, Bişkek’te yaşayan Ahıskalı Türkler ve davetliler katıldı. Topçu futbol turnuvasında şampiyon olan çocuklara madalya takdim etti.